MEDYTACJA

Medytacja

Medytacja jest procesem psychicznym i tylko psychicznym. I chociaż doświadczenia zebrane podczas medytacji mogą, wykraczać poza codzienność to dowodzą one jedynie rozległości i głębi ludzkiej psyche.

Medytacja to najpotężniejsze narzędzie rozwoju osobistego – odkrywania własnej głębi i docierania do tego, co boskie w nas. Jednocześnie metoda zwiększająca skuteczność terapii.

Każdy może stosować medytację. To niezwykle osobisty proces.

Efektem medytacji jest uspokojenie i koncentracja. Ci z nas, którzy regularnie medytują czują się szczęśliwsi i cieszą się nawet z drobnych spraw.

W medytacji sięgamy do intuicji, która pozwala wyjść poza egocentryczne i racjonalne punkty widzenia. Doświadczenia towarzyszące medytacji pozwalają odzyskać kontakt z uśpionym, ale tkwiącym w nas naturalnym człowieczeństwem. Dzięki medytacji rozwijamy wrażliwość i zyskujemy większy dostęp do treści psychicznych ukrytych w nieświadomości.

Medytacja to stan, w którym pozbawione bodźcowania ego, zwraca się do wnętrza psyche. Pozostawione w spokoju zaczyna obserwować procesy zachodzące w nieświadomości, a zatem dotychczas niewidoczne dla świadomej części psyche.

Pierwsze nasze doświadczenia medytacyjne mogą być nieprzyjemne. Ego zostaje zmuszone do skonfrontowania się z własnym cieniem, czego dotychczas unikało. Jednakże przebicie się przez cień, a także przez nieświadomość indywidualną, pozwala dotrzeć do tego, co w człowieku ponadczłowiecze, czyli boskie. Do obszaru archetypu, jakby ujął to psycholog głębi. Dochodzi do leczenia archetypem poprzez kontakt z tym, co transpersonalne. Odnajdujemy cichą radość, cichą iluminację, po prostu człowieczeństwo w nas.

Bajka o musze
Z medytującym umysłem jest jak z muchą. Mucha lata po pokoju aż zobaczy śmietnik za szybą. I cóż robi, gdy zobaczy? Rozpędza się i z całą siłą uderza w tę szybę. I jeszcze raz i drugi, i trzeci. I wali w tę szybę, aż padnie ze zmęczenia. Lecz wystarczy na tej szybie rozłożyć gazetę, tak aby wielki świat muchy – śmietnik – był na chwilę niewidoczny, wtedy mucha uspokaja się i leci w głąb pokoju. A tam … wszelkie bogactwa. Okruszki chleba na podłodze, prawie dobra krówka za łóżkiem, stara kanapka – same skarby. I dokładnie tak jest w medytacji. Nauczyciel na chwilę przysłania gazetą wielki świat doznań zmysłowych. Co pozwala, by medytujący skierowali uwagę do wnętrza umysłu. A tam… Tak jak pokój dla muchy jest tylko fragmentem mieszkania, tak jakość odkryć medytującego umysłu, nie niepokojonego pstrokacizną zewnętrznego świata, jest nieograniczona w swej głębi.

Data

27 gru 2018 - 29 gru 2018

Czas

08:00 - 16:00

Koszt

390.00zł

Lokalizacja

Fundacja dla ludzi
ul. Zielna 20, 05-402 Otwock

Organizator

Grażyna Młyńska
Telefon
601326064
Email
fundacjadlaludzi@gmail.com

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *