Medytacja – warsztat
Zapraszamy do uczestnictwa w warsztacie medytacji prowadzonym przez Macieja Żbika. Odbędzie się w terminie 01 – 05.11.2023 w ośrodku Fundacji dla ludzi w Otwocku koło Warszawy. Uczestnicy nie muszą posiadać doświadczenia w siedzeniu/medytacji, a udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.
Maciej Żbik o medytacji:
Medytacja jest procesem psychicznym i tylko psychicznym. Angażuje zarówno serce, jak i umysł.
Każdy może stosować medytację. To niezwykle osobisty proces.
Efektem medytacji jest uspokojenie i koncentracja. Ci z nas, którzy regularnie medytują czują się szczęśliwsi i cieszą się nawet z drobnych spraw.
W medytacji sięgamy do intuicji, która pozwala wyjść poza egocentryczne i racjonalne punkty widzenia.
Doświadczenia towarzyszące medytacji pozwalają odzyskać kontakt z uśpionym, ale tkwiącym w nas naturalnym człowieczeństwem.
Dzięki medytacji rozwijamy wrażliwość i zyskujemy większy dostęp do treści psychicznych ukrytych w nieświadomości.
Medytacja to stan, w którym pozbawione bodźcowania ego, zwraca się do wnętrza psyche. Pozostawione w spokoju zaczyna obserwować procesy zachodzące w nieświadomości, a zatem dotychczas niewidoczne dla świadomej części psyche.Pierwsze nasze doświadczenia medytacyjne mogą być nieprzyjemne. Ego zostaje zmuszone do skonfrontowania się z własnym cieniem, czego dotychczas unikało. Jednakże przebicie się przez cień, a także przez nieświadomość indywidualną, pozwala dotrzeć do tego, co w człowieku ponadczłowiecze, czyli boskie. Do obszaru archetypu, jakby ujął to psycholog głębi. Dochodzi do leczenia archetypem poprzez kontakt z tym, co transpersonalne. Odnajdujemy cichą radość, cichą iluminację, po prostu boskość w nas.
„Bajka o musze
Z medytującym umysłem jest jak z muchą. Mucha lata po pokoju
aż zobaczy śmietnik za szybą.
I cóż robi, gdy zobaczy?
Rozpędza się i z całą siłą uderza w tę szybę.
I jeszcze raz i drugi, i trzeci.
I wali w tę szybę, aż padnie ze zmęczenia.
Lecz wystarczy na tej szybie rozłożyć gazetę,
tak aby wielki świat muchy – śmietnik – był na chwilę niewidoczny,
wtedy mucha uspokaja się i leci w głąb pokoju.
A tam …
wszelkie bogactwa.
Okruszki chleba na podłodze, prawie dobra krówka za łóżkiem,
stara kanapka – same skarby.
I dokładnie tak jest w medytacji.
Nauczyciel na chwilę przysłania gazetą wielki świat doznań zmysłowych.
Co pozwala, by medytujący skierowali uwagę do wnętrza umysłu.
A tam…
Tak jak pokój dla muchy jest tylko fragmentem mieszkania,
tak jakość odkryć medytującego umysłu,
nie niepokojonego pstrokacizną zewnętrznego świata, jest nieograniczona w swej głębi.”
Prowadzący:
Maciej Żbik – od ponad 20 lat zgłębia techniki medytacyjne i praktykuje uzdrawiające ćwiczenia ruchowe. Zaczął, gdy był jeszcze dyrektorem finansowym dużej korporacji i miał małe dzieci. Medytował po pracy, nocą i w każdej wolnej chwili. Przez 10 lat praktykował u boku jednego mistrza. Dziś sam uczy technik medytacji i wykorzystuje je w pracy terapeutycznej.
Korzysta z bogatych tradycji buddyzmu, taoizmu, dzogczen. „Siedzenie na poduszce” oraz inne techniki formalnej medytacji uważa za najważniejsze narzędzia własnego rozwoju. Praktyka medytacji poszerzyła jego świadomość i umiejętność wglądu w nieświadomą część ludzkiej psyche. Medytacja umożliwia głębokie przeniesienie, co pozwala Maciejowi na doświadczanie nieświadomych procesów uczestników warsztatów i sesji indywidualnych. Przeprowadza ich przez bardzo głębokie procesy transformacyjne. System terapeutyczny Macieja jest efektem długich lat obsesyjnego badania siebie i uzdrawiania własnych traum. W dziełach genialnego twórcy psychologii głębi C.G. Junga Maciej odnalazł systematyczny opis procesów, których doświadczał medytując.
Maciej podchodzi indywidualnie do procesu każdego z uczestników. Klienci szczególnie cenią jego zdolność docierania do głębokiej przyczyny problemów, przenikliwą intuicję i umiejętność domykania otwartych procesów. Dużą wagę przywiązuje do uzdrawiania traum prenatalnych. Mając tak rozległe doświadczenie sięga po narzędzia, które działają.
Informacje organizacyjne:
☐ podczas tego wydarzenia nie są przewidziane sesje rozwojowe/terapeutyczne przy użyciu technologii innych niż medytacja (informacje o pozostałych warsztatach znajdują się na stronie dlaludzi.org/warsztaty)
☐ warsztat rozpocznie się w środę o godzinie 8:00
☐ warsztat zakończy się w niedzielę o godzinie 13.30
☐ w trakcie trwania sesji medytacji wejście do ośrodka nie jest możliwe, prosimy zaczekać do końca sesji
☐ rekomendujemy wygodny, sportowy strój
☐ prosimy o punktualne przybycie do ośrodka
☐ warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie potwierdzenia rezerwacji miejsca
☐ liczba miejsc ograniczona
WAŻNE:
Medytacja jest procesem szczególnym, energetycznym, wymagającym ciągłości i zaangażowania całej grupy.
Z uwagi na tę specyfikę, Warsztat Medytacyjny jest zamknięty, co oznacza, że jest przeznaczony dla osób związanych z naszą Fundacją – uczestników warsztatów, medytacji oraz sesji indywidualnych.
Możliwy jest jedynie udział w całości warsztatu poprzez obecność we wszystkie dni medytacji. Jednak z uwagi na zbliżające się Święto Zmarłych, istnieje opcja dołączenia do warsztatu medytacyjnego w środę po południu lub najpóźniej w czwartek rano. Nie ma możliwości uczestnictwa w warsztacie jedynie w pojedyncze dni.
W celu rezerwacji miejsca proszę o kontakt pod adresem fundacjadlaludzi@gmail.com lub telefoniczny Katarzyna Bajerska 889 260 803.