Dekodowanie traumy inicjalnej

„Mówimy, że mamy kompleksy. To nieprawda. To kompleksy mają nas.”  – Carl Gustav Jung

Kompleks lub uwikłanie* — zbiór silnie ze sobą powiązanych, nieuświadomionych przekonań, emocji, reakcji aktywizowanych w odpowiedzi na pewien typ sytuacji i osób; wybudzony kompleks daje wrażenie zniewolenia, braku możliwości wyboru innej reakcji niż automatyczna; wir emocjonalny; zanieczyszczenie umysłu; efekt traumatycznych wydarzeń lub trudnych relacji z ważnymi osobami we wczesnym okresie życia.

Tak rozumiany kompleks nie jest oczywiście bytem niezależnym od naszej psychiki. Ma swoje miejsce, rolę w teatrze życia, własny cel i sposoby jego realizacji. Im głębiej zapadnięty w odmęty nieświadomości tym słabiej odczuwalny. Cóż to w praktyce oznacza? Otóż tylko tyle, że nie zdajemy sobie sprawy z jego wpływu na nasze życie aż do momentu ujawnienia się skutków a i to najczęściej zauważonych przez nasze otoczenie.

Jak woda utrzymywana w pojemniku nad podłogą, wykorzysta każdą nieszczelność by przesączyć się zgodnie z siłą grawitacji. Oczywiśćie staramy się łatać te nieszczelności, im starszy pojemnik tym więcej ich się pojawia, uszczelki są mniej trwałe, a grawitacja taka sama: 9,81m/s2. Przez cały rok, każdego dnia, o każdej godzinie jednakowo w dzień i w nocy…
Skąd taki pomysł na życie (czy raczej jego demolowanie)?  „Tak bardzo się starałem! A wyszło jak zwykle…” znane?

Podczas warsztatu Maciej pomaga sięgać do nieświadomych, pierwotnych źródeł problemów życiowych. Odsłania je stopniowo analizując sny i wizje, stosując dramę, przyglądając się wspólnie z klientem jego życiowym schematom. Przeprowadza przez wglądy psychologiczne i duchowe oraz pomaga w uwolnieniu energii psychicznej zablokowanej w lęku i traumach. W ten sposób towarzyszy swoim klientom w rozwoju pełni człowieczeństwa.

Fragment sesji pytań poświęconej traumie inicjalnej, prekodowaniu i psychice (całość dostępna pod linkiem):

„Zanim coś postrzeżemy, obojętnie jakie to jest, dokładnie wiemy czego tam szukać, gdyż jesteśmy prekodowani. Więc gdy pracujemy na warsztacie, to przede wszystkim uczymy się rozpoznać te filtry, de facto kompleksy – posługując się terminologią Carla Gustava Junga. Docieramy do strasznego wydarzenia, które budzi lęk, złość, gniew, przeżywamy je po raz kolejny, czasami wielokrotnie, aż do momentu w którym rozładujemy cały negatywny ładunek emocjonalny.

Jeżeli tak się posuwamy uporczywie w dół łańcuszka traumatyzacyjnego, czyli poddajemy się regresji do coraz wcześniejszego okresu życia, docieramy do tego jednego zdarzenia, które nas prekodowało, ukształtowało na resztę życia. Oczywiście jest to uproszczenie. Trauma inicjalna, czyli np. skok z jajowodu w „wielki kosmos maciczny” dla jednego to będzie wielkim kosmosem, obrazem nieba w nocy albo bezmiarem oceanu. To jest doświadczenie prawidłowe, niczym nie zdeformowane. Ale jeżeli ktoś pamięta to doświadczenie jako coś strasznego, parzącego i jest to pierwsze trudne doświadczenie, to od tego momentu, z kolejnych doświadczeń będzie wybierał to, o czym już wie że jest. Nawet jeżeli, jak w przypadku naszych bliźniaków, pojawia się mleko i możliwość zaspokojenia najbardziej pierwotnej potrzeby – nieumierania: mogę jeść, więc żyję. Nawet to może być nie aż tak istotne, jak to, że wiem że jest zagrożenie.

(…) jeżeli wszystko [w okresie ciąży] przebiega dobrze, to tych wspomnień jest zasadniczo niewiele. I obrazy, które się pojawiają są zasadniczo zbliżone u wszystkich ludzi. Trzymają się tego pierwszego okresu ciąży, fazy samozachowawczej i wiele osób odczuwa albo po niedługiej pracy zaczyna odczuwać zjednoczenie z całym światem i po prostu jest dobrze. Jest cały wszechświat i ja mam świadomość że jestem, ale nawet siebie nie odczuwam. To jest normalne. Ale wystarczy że wcześniej zadziało się cokolwiek trudnego i w tej wielkiej przestrzeni zobaczymy – „przerażające, straszne, nawet nie ma się o co oprzeć, nawet nie wiem gdzie jestem, jest strasznie” – to samo doświadczenie jest zupełnie inaczej widziane.

Tak naprawdę my nie mamy pojęcia jaki jest ten świat dookoła. My nawet nie mamy bladego pojęcia co w nas siedzi, ponieważ patrzymy przez filtr wcześniejszych doświadczeń…”


Prowadzący
Maciej Żbik – doświadczony terapeuta i nauczyciel medytacji. W paradygmacie psychologii głębi Carla Gustava Junga opracował autorskie metody terapeutyczne „Terapia wglądu” i „Wymiary posiadania”, korzysta z bogatych tradycji buddyzmu, taoizmu, dzogczen.

Maciej podchodzi indywidualnie do procesu każdego z uczestników. Klienci szczególnie cenią jego zdolność docierania do głębokiej przyczyny problemów, przenikliwą intuicję i umiejętność domykania otwartych procesów. Dużą wagę przywiązuje do uzdrawiania traum prenatalnych.


Informacje dla Uczestników

Warsztat odbędzie się w terminie 04-10.07.2022 r. w ośrodku Wytwórnia Ciszy,  zlokalizowanym w Brzozówce k. Uniejowa.

Udział w wydarzeniu obejmuje:
☐ 7-dniowy intensywny program warsztatowy prowadzony przez Macieja Żbika,
☐ plan pracy rozwojowej indywidualnie dostosowany do potrzeb każdego uczestnika,
☐ wykorzystanie zróźnicowanych narzędzi terapeutycznych – psychodrama, Diagram Wymiarów Posiadania, Terapia wglądu, metoda rysunkowa i in.,
☐ poranną medytację (siedzenie) codziennie,
☐ sesję pytań i odpowiedzi.

Miejsce:
Ośrodek warsztatowy Wytwórnia Ciszy
Adres: 99-210 Uniejów, Brzozówka 30 wytworniaciszy.pl

Zakwaterowanie i wyżywienie:
Nocleg w przestronych pokojach z łazienkami lub z łazienkami wspólnymi.
Pełne wyżywienie wegetariańskie w formie szwedzkiego bufetu, obejmuje śniadanie, obiad z deserem oraz kolację, ciepłe napoje dostępne cały dzień. Do dyspozycji gości jest także przestronny salon z kominkiem oraz miejsce na ognisko. W okolicy obiektu znajdują się tereny zielone, żródła geotermalne Termy Uniejów, infrastruktura sportowa. Dojazd – 13 kilometrów od zjazdu Dąbie na autostradzie A2 Poznań-Warszawa.

Cena warsztatu:
Cena uczestnictwa w warsztacie: 1680,00 zł
Zakwaterowanie i pełne wyżywienie (płatne dodatkowo):
-pokój 2os. z łazienką: 200 zł / doba 
-pokój 3os. z łazienką: 190 zł / doba
-pokój 4os. z łazienką: 180 zł / doba
-pokój 2os z łazienką wspólną: 190 zł / doba
-sala wieloosobowa (własny śpiwór i ręcznik): 150 zł / doba

W przypadku dostępności miejsc, możliwe jest uczestnictwo w części warsztatu w cenie 310 zł / dzień + zakwaterowanie i wyżywienie, warunkiem uczestnictwa w warsztacie jest otrzymanie potwierdzenia rezerwacji miejsca.

☐ warsztat rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 14.00, pierwszy posiłek to kolacja o godzinie 18:00,
☐ warsztat zakończy się w niedzielę o godzinie 13.00, ostatni posiłek to obiad o godzinie 14:00,

W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt pod adresem fundacjadlaludzi@gmail.com lub telefoniczny Karol 692462443.

*Kompleks lub uwikłanie – definicje
Najczęściej zadawane pytania o warsztaty

Harmonogram

7:00 - 9:00
Siedzenie/medytacja
9:00 -
Śniadanie
10:00 - 14:00
Sesja warsztatowa
14:00 - 16:00
Przerwa obiadowa
16:00 - 18:00
Praca indywidualna
18:00 -
Kolacja
19:00 - 20:30
Sesja wieczorna

Data

04 lip 2022 - 10 lip 2022

Lokalizacja

Wytwórnia ciszy
Brzozówka 30, 99-210 Uniejów

Organizator

Karol Król
Telefon
+48692462443
Email
fundacjadlaludzi@gmail.com

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.